איך להשקיע בנדל"ן ולהישאר בחיים?


2 דקות קריאה אנשים רבים שואלים אותי את השאלה החשובה הזו,

איך אני מוצא עסקת נדל"ן שתהיה כדאית עבורי לאורך זמן? 

כמובן שלשאלה הזו ישנן המון תשובות כי בסופו של דבר כל אחד שואף לעסקה מסוג הנכון לו.לכן השאלה היותר נכונה לשאול,האם ישנו איזשהו מודל שאם אפעל על פיו, סיכויי ההצלחה של העסקה שלי יהיו גבוהים בהכרח?

.אז התשובה היא כן 

ישנו מודל כזה אך כמו בכל מודל טוב להצלחה במשהו- החלק החשוב ביותר במודל הוא אנחנו. אני אסביר, לפני שאנו ניגשים לעשות עסקת נדל"ן נשאל את עצמנו שאלה אחת חשובה,האם אנחנו דרך האמצעים הפיננסיים שלרשותנו נוכל לעמוד בסיכונים הנלווים לעסקה שאנו לקרתה.ישנם סוגים של מקורות מימון  ,כגון:צבירת הון עצמי ,הדוד מאמריקה החליט לפתוח את הארנק, מינוף דרך הלוואות וכו'. כאשר רוב הכסף בא מה"בית"אנחנו נהנים מהלוואות בתנאים טובים יותר אשר משפרים משמעותית את כדאיות העסקה ומונעים מינוף גבוה המסכן אותנו מול גופים כגון בנק, גופים פרטיים המלווים כספים כנגד ריביות גבוהות ומערימות על העסקה שלנו עלויות נוספות,שאותן חשוב גם לקחת בחשבון. יתרה מכך, במצב בו אנחנו לוקחים את רוב הכסף לעסקה שלנו מהבנק אנחנו מוסיפים שחקן נוסף למודל שלנו שאותו אנחנו חייבים להבין טוב מאוד.כמה מאיתנו באמת קוראים את החוזה הלוואה אשר מעניק לנו הבנק? אז התשובה היא כמעט אף אחד -  והסיבה העיקרית לכך היא העדר ההבנה שלנו "באותיות הקטנות" בחוזה,העובדה שאין אנו מעוניינים להוציא כסף נוסף עבור שירותים של גורם חיצוני אשר ישפר את ההצעה שקיבלנו ואגב וזו הסיבה שבגללה נוצרה "שיטת המצליח הישראליתהיא שאנחנו הישראלים ממהרים לקחת כל מה שנותנים לנו מבלי להעמיק בסיכונים הנילווים.העצה שלי בנושא הזה היא כזו, אל תחסכו ! יועץ חיצוני אמנם ייגרע מכיסכם כמה אלפים נוספים אך בטווח .הארוך יכול שיהיה שווה את מרצו ואף יהיה ריווחי עבורכם


מימד נוסף מתוך המודל הוא , בחינת כל החלופות בתוך מסגרת זמן מוגדרת,כלומר לא לפחד לבחון חלופות שלא חשבתם עליהם ,למשל,אם הלכתי לקנות דירה לצורכי השקעה נלך גם לבחון חלופות כגון השקעה במסחר ומשרדים או אפילו מגרש אם צריך. זאת מאחר וישנם סוגים שונים של עסקאות נדל"ן אשר כל אחת מהן מכוונת לסוגי תשואה שונים.למשל אדם שיקנה דירה להשקעה ישכיר אותה לאורך זמן ובעתיד(במצב אופטימלי) ימכור אותה ברווח, לחלופה,אדם אשר יקנה מגרש לא יוכל להשכיר אותו, אך ההון שהיה צריך לרכוש את המגרש יהיה קטן משמעותית מדירה, הוא יימנע ממינוף גבוה וסיכן פחות כסף מה”בית”,ולבסוף ימכור את המגרש ברווח יחסי גבוה.מסר הדברים הוא פשוט, אל תחשבו שהדרך שלכם היא הכי טובה אלה תרחיבו דעת ותבחנו חלופות אשר יפתחו אופקים נוספים ולכל הפחות ילמדו אתכם דבר נוסף על שוק הנדל"ן.שימו לב שאינכם מבזבזים זמן יקר אשר יגרום לכם לפספס עסקאות טובות..


אחד הדברים היותר מומלצים בעיני הוא ללכת להתייעץ עם אנשים המקצוע המובילים בתחום הנדל"ן כגון קבלנים, יזמים,קבוצות רכישה,מתווכי נדל”ן מובילי דעה, עורכי דין למקרקעין ועוד. לעיתים ישנן הזדמנויות בשוק הנדל"ן אשר לא היינו מגיעים אליהם אלמלא הייתם שואלים כמה שיותר אנשי מקצוע,כגון דירה מתחת למחיר שוק, השקעה של פרויקט חדש במחירי פריסייל,כונס נכסים ועוד.כמובן בצד השני כאשר מצאנו עסקה שחפצנו בה,עדיף להתייעץ עם אותם אנשי מקצוע ולקבל חוות דעת נוספת שתשפוך אור נוסף על הכדאיות או אי כדאיות העסקה שלנו.


החלק האחרון של המודל נוגע ביכולת שלנו לקבל החלטות ומהר. כאשר אנו עושים את העבודה הקשה בחיפוש עסקת נדל"ן משתלמת עבורנו , חשוב שניקח בחשבון את היכולת שלנו לקבל החלטה ולהסכים על העסקה ומהר.  זאת מאחר שלעיתים ניתן להבחין באנשים שמצליחים לשמר מודל מצליח אך מתקשים לקבל החלטה בסוף הדרך וכשמבינים שמדובר בעסקה כדאית עבורם חוזרים לבצע עסקה אך המחיר המוצע גבוה יותר או שאחר ביצע אותה במקומם.


לסיכום,הבינו לעומק ולרוחב את המצב הפיננסי שלכם והתייעצו עם יועצים בתחום הפיננסי טרם נטילת כל סוג של הלוואה,תשאפו לאתר כמה שיותר סוגים של עסקאות טובות המוצעות בזמן נתון בשוק, התייעצו עם מובילי דעה בתחום הנדל"ן שיסייעו לכם בדרך להחלטה החשובה ולבסוף בצעו החלטה טובה ומוצלחת.


להתייעצות עם מיטב המומחים 050-9-33-56-95 או השאירו הודעה בפיד ויחזרו אלייכם בהקדם www.earthway.co.ilהערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.